برای دومین سال جشن باستانی مهرگان با حضور مقام‌های ارشد دولتی، نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی و صد‌ها تن از مردم در شهر هرات، هم‌مرز با ایران برگزار گردید.

 

این جشن سه روزه امروز دوشنبه دهم مهرماه با اجرای زنده موسیقی سنتی و ترانه‌های محلی هرات آغاز شد و در پی آن نمایشگاه محصولات کشاورزی، دامداری و صنایع دستی مناطق مختلف این ولایت برپا شد.

 

داود شاه صبا، والی هرات در سخنانی گفت این جشن به‌عنوان یک رسم پسندیده گذشتگان و به‌مناسبت “شکرگذاری از نعمت‌های خداوند” برگزار شده است.

 

صبا با توصیف هرات به‌عنوان سرزمینی حاصلخیز، و آب و هوای خوب گفت این سرزمین همیشه بیشتر از همه به کشاورزی متکی بوده است و از همین رو مردم با برپایی جشن مهرگان از این نعمت‌ها شکرگذاری می‌کنند.

 

برگزاری جشن مهرگان در هرات که پیشینه آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، پس از چندین قرن یک رویداد تازه شمرده می‌شود

به گفته والی هرات، این جشن از گذشته‌های بسیار دور تا دوران زمامداری تیموریان (قرن هشتم و نهم هجری) درهرات برگزار می‌گردید و حتی بسیاری از شاعران از جمله فردوسی، عنصری و اقبال لاهوری درباره آن شعر سروده‌اند.

 

اما برگزاری مهرگان در هرات که پیشینه آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، پس از چندین قرن یک رویداد تازه شمرده می‌شود.

 

یافته‌های تاریخی نشان می‌دهد که این جشن در آن زمان از نیمه دوم مهرماه آغاز و به‌مدت شش روز با شکوه و عظمت خاصی ادامه می‌یافت.

 

مهرماه که در تقویم کنونی افغانستان از آن به‌نام میزان یاد می‌شود در جامعه کشاورزی نیمه‌گرمیسر این کشور موسم برداشت محصولات و انباشتن فراورده‌های کشاورزی و اندوختن نیازمندی‌های موسم سرما است.

 

به گفته عبدالغنی غوریانی، معاون وزارت کشاورزی، از آن‌جایی که نیاکان این مردم شیفته طبیعت و سرسبزی بودند، آغاز حیات طبیعت را با نوروز جشن گرفته و به بهانه خزان و جمع‌آوری محصولات جشن مهرگان را بر پا می‌کردند.

 

نخستین جشن مهرگان، مهرماه سال گذشته با حضور شماری از مقام‌های ارشد دولت مرکزی، مسئولان محلی، نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی و هزاران تن در هرات برپا گردید و تا سه روز ادامه یافت.

 

 

دیدگاها بسته است.

معرفی یک کتاب

کتاب “زنان نامدار تاریخ ایران.نو شته اقای علی ضرابی زنان نامدار تاریخ ایران فارسی انگلیسی برای مطالعه این کتاب این قسمت کلیک کنید

سخنان دکتر محمد مصدق

دکتر محمد مصدق...... پرچمدار نهضت ضد استعمار و ملی گرایی قرن معاصر...... اکنون آفتاب عمر من به لب بام رسیده و دیر یا زود باید به راهی بروم که همه ناگریز خواهند رفت ولی چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و ملت بیدار ایران این مبارزه ملی را آنقدر دنبال خواهند کرد تا به نتیجه برسند، اگر ملت و دولت آزادی عمل نداشته باشند و بیگانگان بر ما مسلط باشند و ریسمانی بر گردن ما بگذارند و ما را به هر سوی که می خواهند بکشانند، مرگ بر چنین زندگی ترجیح دارد و مسلم است که ملت ایران با آن سوابق درخشان تاریخی و خدماتی که به فرهنگ و تمدن جهان کرده اند هرگز زیر بار این ننگ نمی روند. امروز مبارزه بزرگی را ملت ما شروع کرده است که هیچکس از ابهت آن غافل نمی باشد. البته در اینگونه جنبش های اجتماعی باید در مقابل هرگونه محرومیت ایستادگی کرد و در برابر آن آماده بود. هر مبارزه ای هر قدر کوچک و ناچیز باشد به آسانی به نتیجه نمی رسد. تا رنج نبریم گنج میسر نمی شود نطق دکتر محمد مصدق در مجلس شورای ملی 30 تیر ماه 1330

جناب مهندس عباس امیرانتظام

زندگینامه متولد تهران در سال 1311 (1932) ، متأهل و دارای سه فرزند تحصیلات و سوابق کاری : - فوق لیسانس مهندسی برق و ماشین از دانشگاه تهران دانشکده فنی در سال 1334 (1955) - اخذ گواهی بتون از پاریس1342 (1963) - MS در سازه ساختمان از دانشگاه برکلی آمریکا در سال 1343-1345(1964- 1966) - تأسیس و مدیریت چند ین شرکت فنی و عمرانی در ایران - مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور تدبیر صنعت سال 1349 (1970) - مدیریت و اجرای دهها پروژهٌ فنی و عمرانی در شهرهای مختلف ایران تا سال 1357 (1979) - معاون نخست وزیر و سخن گوی دولت موقت بازرگان - نماینده ویژهٌ رئیس دولت موقت در مذاکرات با ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی1358 (1979) - سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی از سال 1358 (1979) تا تاریخ بازداشت (28 آذر1358) فعالیت های سیاسی و اجتماعی : در سال 1327 (1948) ضمن تحصیل در دبیرستان دارالفنون جذب جنبش ملی شدن نفت به رهبري د كتر مصدق شدم و از آن زمان تا کنون در کنار مردم ایران برای استقرار حکومت ملی و دمکراتیک مبارزه نمودم. در سال 1332 (1953) نامه اعتراضیه نهضت مقاومت ملي ایران نسبت به کودتای 28 مرداد را به نیکسون در تهران دادم و تا سال 1342 (1963) مرحوم بازرگان را در فعالیت های سیاسی همراهی نموده و مجدداٌ از سال 1349 (1970) تا روز دستگیری در کنار وی به مبارزه پرداختم . در تاریخ 1358/9/28 (1979) به اتهام توطئه برای انحلال مجلس خبرگان، مخالفت با نظام ولایت فقیه، تلاش برای ایجاد اختلاف بین فلسطینیان و لیبیایی ها با ايران، فراری دادن سران رژیم سابق و ارائه اطلاعات سری به آمریکائیها، دستگیر و پس از پانصدوپنجاه و پنج (555) روز بازداشت در سلول انفرادی، در دادگاه انقلاب بدون حضور وکیل، هیئت منصفه، قضات بیطرف و محاکمهٌ عادلانه به حبس ابد محکوم شده و هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشم.

زندگی نامه دکتر حسین فاطمی

(زاده ۱۲۹۶ در نائین – درگذشته ۱۸ آبان ۱۳۳۳ در تهران) سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار ایرانی و از ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲ وزیر امور خارجه ایران بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد توسط حکومت پهلوی اعدام شد. او پیش از اعدام از دوبار ترور (یک بار توسط فداییان اسلام و یک بار توسط شعبان جعفری) جان به در برده بود. دکتر حسین فاطمی در خانواده‌ای روحانی در سال ۱۲۹۶ و در شهر نایین متولد شد پدرش سید علی محمد معروف به سیف العلماء از روحانیون طراز اول نایین محسوب میگردید. حسین پس از طی کردن دوره ابتدایی به اصفهان عزیمت کرد و علاوه بر ادامه تحصیل در روزنامه چاپ اصفهان مشغول به کار گردید و همین امر باعث شد که در تهران نیز با روزنامه ستاره با مدیر مسئولی احمد ملکی همکاری کند. پس از شهریور ۲۰ و آزادتر شدن محیط سیاسی ایران روزنامه باختر امروز را منتشر کرد. او از دوستان نزدیک محمد مسعود روزنامه نگارمعروف دههٔ ۲۰ بود. محمد مسعود از قول خود تنها حامی فاطمی بود و زمانی که برادرهای بزرگ‌تر فاطمی او را از ارث پدری محروم کردند، اگر حمایت‌های وی نبود شاید فاطمی به راحتی نمی‌توانست تحصیلاتش را به اتمام برساند. در سال ۱۳۲۳ به فرانسه رفت و دکترای حقوق گرفت. فاطمی در اول آبان ۱۳۲۸ به گروه متحصنین که در احمد اباد در منزل دکتر مصدق آمده بودند پیشنهاد می دهد که جبهه واحدی را تشکیل داده و عنوان جبهه ملی ایران را پیشنهاد می کند و به این ترتیب پایه های ایجاد سازمان جدیدی را بنا میگذارد .[۱] [۲] حسین فاطمی در کنار محمد مصدق.دکتر مصدق فاطمی را پسر سوم خود می‌نامید. یه پیشنهاد فاطمی روزنامه باختر امروز ارگان جبهه ملی شناخته می شود و چند روز بعد اساسنامه و برنامه کار جبهه ملی اعلام شده و در ۱۰ آبان ۱۳۲۸ رسما جبهه ملی ایران اعلام موجودیت می کند

جلسات پالتاکی جبهه ملی خارج کشور

با سلام و درود بسیار : این سایت مربو ط به جبهه ملی ایران درخارج از کشور است.جلسات اینترنیتی جبهه ملی چهار شنبه ساعت 12 به وقت لوس ا نجلس برابر با 9 شب بوقت ارو پای مر کزی و 8 شب به وقت انگلیس در پالتاک به ادرس زیر بر قرار می با شد.. دو ستان عزیز ی که ما یل به حضور در جلسه می با شنذ به ادرس زیر مرا جعه و خود را معرفی نموده در خواست عضویت در جبهه ملی نمایند. miscellaneous 2- other 3- jebhe kharej مسئول اتاق پا لتاکی دکتر امیر هو شمند ممتاز